Kullanıcı

Welcome, Guest.
Please login or register.
 
 
 
Forgot your password?

Reklam Alanı

knzoxmmtmhadzck.jpg

İstatistikler

Members
Total Members: 3396
Latest: dmr06
New This Month: 9
New This Week: 0
New Today: 0
Stats
Total Posts: 15059
Total Topics: 1692
Most Online Today: 377
Most Online Ever: 813
(Şubat 28, 2020, 14:34:02)
Users Online
Members: 0
Guests: 369
Total: 369

Gönderen Konu: Airsoft'a İlk Adım  (Okunma sayısı 34065 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yönetim

Airsoft'a İlk Adım
« : Şubat 26, 2019, 05:20:05 »

   Merhaba, aramıza hoş geldiniz. Arkadaşınızdan, sosyal medyadan, internette rast geldiğiniz bir videodan görüp merak salarak yaptığınız araştırma, Arif'in Manchester'a attığı golü ararken sizi buralara kadar getirdi fakat bilgi kirliliği içinde başlamadan bitecek bir hobiye bakıyor gibi hissediyor olabilirsiniz. Bu başlık altında sıfırdan, TAC bünyesindeki bir ekibin parçası olacağınız ana kadarki süreci adım adım anlatıyor olacağız.

   Hazırsanız başlayalım!

   Öncelikle TAC'dan başlayalım. Nedir bu TAC? TAC (Turkish Airsoft Club); Türkiye'de 10 şehirde, 30'dan fazla takımıyla düzenli olarak Airsoft (askeri simülasyon) organizasyonları düzenleyerek yurt içinde ve yurt dışında faaliyetlerde bulunarak; airsoft hobisini her yönüyle icra etmeye çalışan oyunculara kılavuz olma gayretinde bulunan gönüllü oyuncuların yürütmekte olduğu bir kulüptür. Kulübün çatısı altında www.airsoftturkey.com forumu ve Tüm Airsoft Derneği bulunmaktadır. Şu an sizin bulunduğunuz seviyede, hobiye gönül vermiş oyuncular, forumdan ve derneğin tertiplediği organizasyonlardan bilgi edinip, bu bilgiler ışığında hem bu çok yönlü hobiyi icra etmekte, hem de kulübe katılacak yeni oyunculara kılavuz olacak şekilde birikimlerini edinmektedirler.

   TAC, 2008'de hobiye gönül vermiş üstadlarımızın bir araya gelmesiyle ortaya çıktı. Bu bağlamda Türkiye'nin ilk airsoft topluluklarından biri olduğumuzu söylemek yanlış olmaz. Bu topluluk bir süre hobiyi imkanlar dahilinde geliştirip, 2011'de Tüm Airsoft Derneği'ni kurarak, airsoft hobisinin kültürünün tohumlarını da ekmişlerdir.


   Tarihçelerle daha fazla vakit kaybetmeden Airsoft'la ilgili bir kaç bilgi aktaralım ve biraz aksiyon almaya başlayalım.

   Airsoft oyuncaklar, 6 mm çapında plastik boncukları genellikle elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştürerek hedefe atan bir sistemden oluşan replikalardır. Ateşlilere dönüştürülmesi mümkün değildir, dolayısıyla yalnızca airsoft hobisine hizmet ederler. Öte yandan airsoft oyuncaklar, forumu okudukça farkedeceğiniz üzere yalnızca sahada oynanan oyuna hizmet eden, hobinin küçük bir parçasını oluşturan araçlardır.

   Hobiyi ilk bakışta tanımlarken;

   1) Sahada oynanan oyun için sarfedilen efor hasebiyle iyi bir hafta sonu sportif aktivitesi,
   2) Oyun içindeki senaryolarda size ve ekibinize düşen görevler itibariyle role play aktivitesi,
   3) Bireyselliğin son planda olması göz önünde bulundurulunca çok iyi bir takım disiplini,
   4) Replika ve ekipman çeşitliliğinin uçsuz bucaksız olmasıyla son derece kapsamlı bir koleksiyon hobisi,
   5) Replikalarda yapılacak pek çok varyasyonda geliştirme ve onarım imkanlarıyla el ve mekanik becerileri geliştiren öğretici bir hobi
   6) Amatör telsiz, dağcılık ve sivil olarak ulaşabildiğimiz bilimum askeri disiplinlere yönelim sağlaması bakımından disiplinler arası zenginlik sağlayan üst düzey bir meşgaledir.

   Dolayısıyla, böyle bir hobiye de bir başından bir ucundan tutarak girişmek pek akıl karı değil. O sebeple dilerseniz, önce foruma üye olup ilk adımları tamamlayalım, sonrasında diğer detayları konuşalım.
   Nasıl üye olurum?

   Forum ana dizininde gördüğünüz üzere çok az içerik bulunuyor. Pek tabii ki bu kadar az içeriğimiz yok. Daha önce söylediğimiz gibi, 2008'den bu yana forum kültürüyle yoğurulan bir camiayız ve bu süreçte deneme-yanılma yöntemiyle pek çok tecrübe edindik. Bu sebeple forum içeriklerini sınıflandırarak bize adım adım yaklaşan yeni üyemize biz de adım adım yeni erişim izinleri veriyoruz. Bu sayede her iki taraf da emeğinin karşılığını almış oluyor.

   Görselde en üst dizindeki "Kayıt ol" butonuna tıklayıp kayıt sekmesini açıyoruz.
   

   Üyelik sözleşmesini okuyup, "Üyelik sözleşmesinin koşullarını kabul ediyorum ve en az 13 yaşındayım." beyanını, eğer bu koşullara uyuyorsak tıklıyoruz.
   

   Kayıt formunda istenen bilgileri mümkün mertebe eksiksiz olarak dolduruyoruz. Bilgileriniz bize emanet, üçüncü bir kişiye kesinlikle satılmıyor. Formdaki gerekli bilgileri yazıp en alttaki "Kayıt ol" butonuna tıklıyoruz.
   

   Artık forumun kayıtlı bir üyesi olmak için gerekli adımları tamamladınız. Arkanıza yaslanın, yöneticilerimiz bilgilerinizi kontrol edip üyeliğinizi onaylayana kadar birer çay içelim, bu arada size Tüm Airsoft Derneği'nden bahsedelim.
      Tüm Airsoft Derneği

   2011'de faaliyetlerine başlayan derneğimiz, bu süreçte devletle ilgili tüm resmi temaslarıyla hem ülkemizde hobinin resmi olarak tanınmasını, hem de organizasyon yapacağımız bölgelerde kolluk kuvvetlerimiz ile kusursuz diyaloglar kurabilmemizi sağlayarak hobinin devlet nezdinde resmiyetini sağlayan öncü oluşumdur. Öte yandan bir spor faaliyeti olarak airsoftun dernek üyeliği kimliği ile icra edilmesi, hobide kullandığımız ekipmanların gerçek askeri ekipmanlara benzerliği sebebiyle oluşabilecek yanlış anlaşılmaları gidermek amacıyla kilit rol oynamaktadır. Boşuna dememişler, devletin resmi dili evrak-belgedir diye. Ayrıca derneğimiz bünyesinde görev alan gönüllü oyuncularımız; devletimizin talebi doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri ve Polis Özel Harekat Daire Başkanlığı kurumlarımızın yakın-orta mesafe muharebe eğitimlerinde airsoft replikalarını kullanabilmeleri için zaman zaman görev almış ve kolluk kuvvetlerimizin eğitimlerinin niteliğini arttırabilmek adına çalışmalar yapmışlardır.

   Daha önce de söylediğimiz gibi, derneğimize bağlı otuz civarında takım bulunmakta. Airsoft'un en cazip yönlerinden biri de bu aslında. Her takımın kendine has hikayeleri, gece oyunlarında anlatılan hatıraları, mangal başında yad edilen anıları, sık sık toplanıp organizasyon dışında da bir araya gelerek görüşen üyeleri var. Kısacası her takımın kendine has bir kültürü var. Airsoft bir takımlar arası disiplin olması ve centilmenliği esas alan kurallarla oynanması açısından sosyalliğinizi oldukça arttıracak bir hobi olma özelliği de taşıyor.

   Airsoftturkey'den mail geldi! Üyeliğiniz onaylanmış olsagerek. Haydi giriş yapıp foruma bir göz gezdirelim.

İlk olarak üst paneldeki etkinlik bölümü dikkatinizi çekmiş olmalı. Etkin olduğumuz şehirlerde düzenlenen organizasyonların katılım listeleri ve organizasyon detayları yer alıyor o etkinlik pencerelerinde. Fakat her şeyin bir sırası var. Evvela tanışalım.  Aşağıdaki linkten bize bir selam verin, kendinizi tanıtın, biz de sizi olması gerektiği gibi karşılayalım.

   https://www.airsoftturkey.com/forum/tanisma-alani/selam-aramiza-hos-geldiniz/

   Tanışma faslını atlattıysak, etkinlik sayfasına geri dönelim. Farzedelim ki İstanbul'da oturuyorsunuz yahut iş vesilesiyle hafta sonu İstanbul'da bulunacaksınız ve Pazar gününüz de boş. Fırsat bu fırsat, gelmişken sahada ambiyans nasıl, müstakbel hobidaşların nabzını tutalım diye düşündünüz. Hemen, üst panelde yer alan hafta sonu İstanbul'da düzenlenecek etkinliğe tıkladınız.

   Etkinliği göremediğiniz için moraliniz bozulmasın, daha önce üyelik hakkında söylediklerimizi hatırlayın. Hemen biraz daha tanıyalım sizi, iki dakikanızı almaz bu form. Nedir bu form diye soracak olursanız, organizasyonlara katılabilmeniz için kulübümüzdeki "Kardeşler Takımı"na kabul edilmeniz gerekiyor. Bir nevi NBA draftı diyebiliriz Kardeşler Takımı'na. Bu form da Kardeşler Takımı'na başvurunuz oluyor.
   

   "Patron çıldırdı!" gibi tanıtım mailleri ya da SMS'ler atmıyoruz, gözünüz korkmasın, yalnızca gerçekten sizi haberdar etmemiz gereken hususlarda bilgilendirme amacıyla "SMS Bilgilendirme" ve "E-Posta Bülteni" bildirimlerini açabilirsiniz. Hazırsanız, "Güncelle" seçeneğine tıklayıp devam edelim.
   

   İnsanlık halidir, tabii ki istiyoruz ama ilk kez organizasyonumuza katıldığınızda saha amirlerine teslim etmeniz gereken tahhütnameyi unutursanız diye ne olur ne olmaz lüzumlu ulaşım bilgilerinizi alalım ki, -Dünya'nın bin bir türlü hali var- başınıza umulmadık bir iş gelirse ailenize haber verebilelim. Yalnız dikkat edin, buraya girmiş olduğunuz bilgileri değiştiremeyeceksiniz. O sebeple "Kaydet" butonuna basmadan önce girmiş olduğunuz bilgileri son bir kez daha kontrol etmekte fayda var.
   

   Sizinle karşılıklı saygıya dayanan bir münasebetimiz var, bu aşamaya kadar bundan gayet memnunuz. Fakat internet ortamını siz de bilirsiniz. Muhatabımızın canlı kanlı bir insan olduğuna emin olabilmemiz için cep telefonu vasıtasıyla doğrulama işlemini aradan çıkarmamız gerekiyor.
   
   

   İşlem tamamdır! Size ait sosyal medya hesaplarınızı da bizimle paylaşın ki sizi gördüğümüzde tanıyalım. "Devam Et" butonuna tıkladığınızda Kardeşler Takımı'na katılım başvurunuzun son adımı olan taahhütname onayınız ve katılım sağladığınız şehri belirtmeniz gerekiyor. "Güncelle" butonuna tıkladığınızda bu iş de bitmiş oluyor.
   
   

   Şimdilik sizi daha fazla yormayacağız. Gelin Kardeşler Takımı il yetkilileri başvurunuzu değerlendirirken biz de başka bir konuya değinelim.
   

   Pazar günü yapılacak organizasyona katılabilmeniz için neredeyse tüm adımları tamamladık. Şimdi biraz aklınızdaki soruları giderelim. Öncelikle ekipman meselesini konuşalım. Pazar günü gelirken hangi ekipmanları getirmeniz gerekiyor? Her şeyden önce ilk organizasyona yüz yüze tanışmak, hobi ortamını gözlemlemek ve ambiyansı görmek için geleceğiniz için almanız gereken ekipmanlar minimum seviyede. Bir tane iş güvenliği koruyucu gözlüğü, bir tane reflektörlü yelek, bir tane düdük ve bileğinizi saran bot veya postal ile gelmeniz yeterli. Airsoft ekipmanlarının büyük bir çoğunluğu yurt dışından ithal ediliyor ve bu sebeple her bütçenin kolayca kaldırabileceği harcamalar olarak yorumlanmayabilir. O sebeple ilk buluşmanızda minimum düzeyde harcama yaparak gelip tanışmak, oyuncakları denemek, ekipmanları incelemek ve hobinin dinamiklerini sahada gözlemlemek sizin hobiye başlamaya karar vermeniz açısından önemli bir kilometre taşı olacaktır. Ekipman kiralıyor mu dernek diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Derneğimiz profesyonel işleyişini sürdürse de bu tip bir hizmet vermemekte. Airsoft hobisinin temelinde herkesin bütçesine göre ihtiyaçlarını belirleyip kendi ekipmanını edinmesi esası söz konusu. Bu ihtiyaçlar temelde bir kez alınıp uzunca bir süre kullanılmasının yanı sıra, pek çok hobici keyfi olarak gözüne kestirdiği ekstra ekipmanları almak için indirimler, döviz kuru takipleri peşinde ikramiyeleri, primleri, maaştan artanları nasıl harcayacağını planlar durur. Yine de hobiyi sahada icra edebilmek için bazı temel ekipmanları edinmek yeterlidir, fazlasına yönelmek tamamen size kalmış. Durum böyleyken başta Kardeşler Takımı kaptanlarımız olmak üzere hobiyi icra eden tüm oyuncular, her kuruşunda emeğiniz olan birikiminizle fiyat/performans kriterlerinden maksimum düzeyde faydalanabileceğiniz en gerekli ekipmanları temin edebilmeniz için ellerinden gelen yardımı yapacaklardır. Edindiğiniz ekipmanı yıllar boyunca kullanacağınız için satın alırken içinize sinmesi, bizim de hobiye sadık bir arkadaş edinmemiz açısından oldukça önemlidir.

   Airsoft, çok yönlü bir hobi olmasının yanında oldukça zengin bir jargona sahiptir. Forumda gezinirken okuduğunuz başlıklarda anlamlandırmakta zorlandığınız pek çok kavram olduğunun farkındayız. Biraz sizi hobiye ısındırmak, biraz aynı dili konuşmaya başlamak, biraz da Kardeşler Takımı'na atacağınız son adım için forumun dehlizlerinden süzüp hazırladığımız Airsoft101 konularını size iletelim. Bu konuları en az birer kez dikkatle okuyun, sonra da üzerine konuşalım. Bu arada; verdiğimiz linklerdeki konuları okuduktan sonra biraz daha göz gezdirmek isterseniz keyfinize bakın, burada bekliyoruz.Oyun Kuralları:

https://forum.airsoftturkey.com/2008/index.php?topic=1287.0


Forum Kuralları:

https://forum.airsoftturkey.com/2008/index.php?topic=1098.0


Kılık Kıyafet Yönetmeliği

https://www.airsoftturkey.com/forum/organizasyon-oyun-kurallari/genel-bulusma-kilik-kiyafet-zorunlulugu-karari/msg52/#msg52


   Gördüğünüz gibi, oyunda kalite standartlarını tutturabilmek ve bu temel üzerine hobi dinamiklerini inşaa edebilmek için bazı sınırlandırmalara başvuruyoruz. Bu sınırlandırmalar; meskun mahal dışında gerçekleştirdiğimiz saha görevlerini yaparken düz yolda yürümediğimiz için karşılaşabileceğimiz sorunlara doğru reaksiyonlar verebilmek adına kas hafızanıza hangi koşullarda insan etkeniyle karşılaşacağınızı iyice kodlayıp sizi kaosun ortasında bırakmamak için hazırlandı. Öte yandan hobinin sahada sürdürülebilir olması, oyuncuların günün sonunda eğlenerek evlerine dönmeleri, haftanın stresini atabilmek gibi temel düsturların devamlılığı için bu kuralların varlığı ve denetlenmesi kritik önem arz etmektedir.

   Görünüşe göre Kardeşler Takımı Başvurunuz onaylandı! Hemen bir göz atalım.
   

   Geriye son bir adım kaldı. Az evvel gözden geçirdiğimiz kural ve yönetmelikler ile ilgili çok basit ve kısa bir testimiz var. 10 sorudan oluşan bu test 3 dakika sürüyor, göz açıp kapayıncaya kadar bitecek. Biz size kopyaları verdik ama süre kısıtlaması olduğu için teste başlamadan önce son bir kez gözden geçirebilirsiniz. Teste başlayıp cevaplarınızı işaretledikten sonra "Devam Et" butonuna tıkladığınız an işleminiz tamamlanacak.
      Tebrikler! Artık resmi bir TAC Kardeşler Takımı üyesisiniz. Sizi aramızda görmekten çok memnunuz. Artık Pazar günkü etkinliğe sizi de bekliyoruz. Normalde misafire iş buyurulmaz ama artık bizden biri olduğunuza göre ilk organizasyon da olsa gönüllü olmanız halinde sahada fotoğraf çekimi görevini bile üstlenebilirsiniz. Bu arada, eğer İstanbul'dan katılım sağlayacaksanız artık kulüp bünyesindeki takımlardan birine dahil olana kadar Kardeşler Takımı kaptanları "KorkmaZ" nickli Cüneyt Korkmaz, "Müsellah" nickli Tolga Burak Uzar ve "Saglam" nickli Ercüment Sağlam komutasında bulunmaktasınız. Kendilerini 7/24 sömürebilir, hobiyle ilgili aklınıza takılan her şeyi sorabilirsiniz. İstanbul dahil Türkiye'nin hangi şehrinden katılırsanız katılın, "Tugek" nickli Ümit Ferdi Ünal ile doğrudan iletişim kurabilir, yönlendirileceğiniz yetkiliyi kendisinden bizzat öğrenebilirsiniz. İlk oyuna katıldıktan sonra kaptanlarımız size sonraki adımlarınızda an be an yardımcı olacak ve yol gösterecekler. Dilerseniz, oyuna katılım sağlayamayacak durumdaysanız, yahut Pazar'a kadar beklemek istemiyorsanız kaptanlarımızdan "Tanışma Buluşması" talep edebilirsiniz. Bu talepler belirli bir sayıya ulaştığında kaptanlarımız hafta içi uygun bir günün akşamında herkesin iştirak edebileceği bir lokasyonda sorularınızı cevaplandırıp hobiyle ilgili bilgi vermek için hazır bulunacaktır.

   Son olarak; Pazar günü gelirken aşağıda linkini verdiğimiz taahhütnameyi yazıcıdan çıkarıp doldurarak getirmeyi unutmayın.

   https://docs.google.com/document/d/1cZhX3jBbjX3vcCq16NLeAb5Uz4WmSso6gYWKd0N-Ss8/edit   Bu aşamaya kadar bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler, yıllarca biriktirip neşeyle yad edeceğiniz hatıralarınızda görüşmek üzere!www.instagram.com/airsoftturkey/
www.facebook.com/turkishairsoftclub/


[/size]

« Son Düzenleme: Kasım 28, 2019, 23:51:11 Gönderen: Yönetim »

 


Top Posters ezBlock

Fahrenheit
Posts: 780
KoMiNiX
Posts: 590
KorkmaZ
Posts: 500
Cheshirepisi
Posts: 381
Tugek
Posts: 364
Powered by EzPortal