Airsoft Turkey

TAC - Airsoft Turkey => Duyurular => Konuyu başlatan: usta.571 - Temmuz 01, 2019, 15:52:03

Başlık: amatör kaptanlık belgesi
Gönderen: usta.571 - Temmuz 01, 2019, 15:52:03
slm .Arkadaşlar oyunda bir arkadaşımızdan öğrendim devlet baba amatör kaptanlık belgesi veriyormuş.internette biraz araştırdım.sistem eskisi gibi değil .artık çok rahat ve kolay bir tek sınava giriyorsunuz .kaybetmek imkansız.20 metreye kadar tekne kullanım belgesi alabiliyorsunuz.internetten e.devle le T.C ulaştırma ve denizcilik bakanlığına girin kaydınızı yaptırın.halk bankasına 39,70 tl yatırın.b sınıfı ehliyetiniz varsa sağlık raporuna ihtiyacınız yok.2 adet vesikalı resimle sefaköy yada tuzla gidin kayıt yaptırın.
Başlık: Ynt: amatör kaptanlık belgesi
Gönderen: Aydolan - Temmuz 01, 2019, 19:46:07
Bende  biraz ekleme yapayım. 

ADB (Amatör Denizci Belgesi)  20 değil 24 metreye kadar(12 kişiye kadar sınırıda vardı bir ara)  şahıs teknelerini Türk Karasularında kullanabiliyorsunuz.  Yurtdışınada sürebiliyorsunuz ama yurtdışında kiralama yapamıyorsunuz.

Önce eğitime giriyorsunuz  bir iki saat sürüyor. Hemen çıkışında da sınav oluyor.   Bir milyon denizci kampanyası gibi birşey yapıp  bu olayı çıkardılar. O kadar  yoğun talep varki  sınavlar  2 3 aydan önceden doluyor.

Birde bunun yanında KMT(Kısa Mesafe Telsizci Belgesi) almanız lazım ki  tekneyi sürebilin. Amatör Telsizci Belgesi geçerli olmuyor.
Başlık: Ynt: amatör kaptanlık belgesi
Gönderen: Fahrenheit - Temmuz 02, 2019, 14:23:02
Bizim patoru nun Göcekte yatı vardı.. Yanılmıyorsam geçen aylarda İstanbul'a gitti sınava girip aldı. Uluslar arası sularda geçerli değil diyordu ama belki de yanlış anlamışımdır. Biz ancak deniz yatağı süreriz....   :smiley85: :smiley85: :smiley85: :smiley85: :smiley85:
Başlık: Ynt: amatör kaptanlık belgesi
Gönderen: Cpt.Turco - Temmuz 03, 2019, 18:02:06
Arkadaşlar bu belgenin uzun süredir sahibiyim ve 50 feet tekne ile yurt dışına da çıktım bu belgenin en azından yunanistan giriş çıkışlarımda bana problem çıkarmadığından dolayı geçerli olduğunu biliyorum.

24 metreye kadar kendinize ait olan tekne ile bu belgeniz varsa yeterli, gerekli transitlog belgelerinizi düzenledikten sonra yurt dışı seyirlere de çıkabilirsiniz.

5 metre üzeri ve 15 beygirden güçlü motora sahip olan tekneleri kullanmak için amatör denizcilik belgenizin bulunması gerektiğini belirtmek isterim. (yasada bir değişiklik yapıldıysa affola ben belge sahibi olduğum için alt limitlerde değişiklik yapıldı mı uzun zamandır araştırmadım)

Bende bundan hariç 2 çeşit daha belge var ama onları arkadaşımın yatı değilse cebimden bile çıkarmıyorum.

Eğer teknenizde telsiz bulunuyorsa ve sahil güvenlik kontrolüne girerseniz sorarsa kmt dediğimiz (kısa mesafe telsiz) belgenizi de ibraz etmeniz gerekmektedir.

Bildiğim kadarıyla anlatmaya çalıştım umarım almayı düşünen arkadaşlara bilgilendirme konusunda ben de katkı sağlayabilmişimdir.
Başlık: Ynt: amatör kaptanlık belgesi
Gönderen: usta.571 - Temmuz 04, 2019, 16:48:04
slm arkadaşlar kaydımı yaptım.sefaköyde evrakları teslim ettim .yoğunluk çokluğundan eylül 12 sine sınav tarihi verdiler.
Başlık: Ynt: amatör kaptanlık belgesi
Gönderen: sipahi - Temmuz 05, 2019, 13:10:01
arkadaşlar merhaba,

doğru bilinen bir yanlışı belirtmek isterim. mevzuatta amatör kaptanlık tanımı yoktur, amatör denizci belgesi olarak geçer. yolcu sayısı 12'den fazla ve boyu 24'den sonraki tekneler için geçerli olan belge tanımı yat kaptanlığıdır...