Hobimizin ülkemizde hızlanarak genişliyor olması, buna paralel olarak yerli tedarikçilerin ürün yelpazesinin de giderek genişlemesi mutlu edici bir gelişme. Yeni katılan arkadaşlara edindiğimiz bilgileri aktarmak, hobinin nispeten yüksek giriş harcamalarını daha idare edilebilir hale getirmek için giriş seviyesinde replikaları incelemenin yararlı olacağını düşündük. Hepimizin bildiği TM, VFC, KWA, KSC ve benzeri markalar güvenilir oldukları kadar maalesef hobiye giriş yapmak konusunda kararsız kalmış olabilecek arkadaşlarımızın gözünü korkutabiliyor. Buna ek olarak çoğumuzun yıllar evvel hobiye başlarken edindiği JG, CYMA gibi nispeten ucuz ve yük katırı gibi dayanıklı Çin markalarının da Türkiye pazarına seyrek ve yüksek fiyatlarla giriş yapıyor olması ekipman konusunda öneride bulunurken karşımıza çıkan engeller arasında.

Bunları göz önünde bulundurarak, ülkemizde çok yaygın olmayan (veya bizim henüz sahalarda rastlamadığımız) Nuprol serisini inceleme kararı aldık. İzmir Av Market / İşgören / ISGAirsoft’la temasa geçtik ve incelememiz için Nuprol giriş modellerinden birer adet gönderdiler. Kendilerine yapıcı tavırlarından dolayı teşekkür ediyoruz.

WE markasınınn GBBP ve GBBR replikalarına çoğumuz rastlamışızdır. Nuprol, WE’nin Avrupa pazarında yaygın olarak kullandığı ikinci markası.

Yeni başlayan arkadaşlarımıza bilgi olmasını amaçladığımız bu incelemede yok efendim dişli oranları, yok neymiş piston hacmi gibi detaylara girmeyeceğiz. Lakin merak edenler için tedarikçinin (link’ler en altta bulunabilir) sayfasında Türkçe çekilmiş bir gearbox söküm ve inceleme videosu bulunmaktadır.

Söz konusu replikalarımıza gelelim:

Nuprol Pioneer Defender

İç aksam olarak aynı gearbox’ı kullanan modelleri birbirinden ayıran birincil faktör dış kasaları. Nuprol Pioneer Defender dış aksamı tamamiyle güçlendirilmiş polimer yapısıyla tüy gibi. Yaygın M4A1 RIS modelinden en belirgin farkı üst gövde ile raylı kundağının arasında güçlendirme amaçlı eklenen raylı “tümsek” parça. Pioneer Defender modeli katlanır ön ve arka nişangahlarla geliyor. Model 9″ SBR model replikalarla aynı boyutlarda, dar alanlarda kullanım açısından avantaj sağlayabilir. Replikanın siyah ve tan renk seçenekleri mevcut.

Nuprol Recon Alpha

Nuprol Recon Alpha, Defender’dan farklı olarak metal alt ve üst gövdeye ek olarak metal keymod uyumlu kundağa sahip. Pioneer Defender’a göre daha ağır olmasına rağmen çoğu metal replika’dan hafif olmasını bu hafifleştirilmiş keymod uyumlu kundağa borçlu. Recon Alpha sökülebilir ön ve arka nişangahlarla geliyor. Model 13″ civarı uzunluğuyla Defender’dan uzun ama hala manevra yapmak için zorluk teşkil etmeyen boyutlarda. Replikanın siyah ve tan renk seçenekleri mevcut. Metal gövdeye sahip olmasından dolayı diğer modele kıyasla daha yüksek fiyattan satışa sunuluyor.

Kutu İçeriği

İki replika da yüksek kapasiteli / hicap şarjörle geliyor. Kutuda ayrıca harbi ve modele uygun alyan bulunuyor.

Performans

7.4 Li-Po pille yaptığımız denemelerde iki replika da stabil olarak 0.25’lik BB ile 1.2-1.3 ([email protected]~fps) jul arasında çıkış gücü verdi 40 metre civarı mesafede gövde hedefinde rahatça tekli ve otomatik atışta grupman sağladı. Arada sırada sapıtıp, sağa sola fırlayan, “flyer” adı verilen kusurlu atışlara rastlamadık. Hop-up ayarı çoğu V2 gearbox kullanan replikalarda atım yatağında, kurma kolunu çekerek açtığımız bölmeden yapılıyor. Atışlar sonucunda hop-up ayarında oynamaya rastlamadık. Atım yatağını örten kapak ters tarafta bulunan bolt release tuşuna basarak kapatılabiliyor.

Denediğimiz low-cap şarjörler arasında sadece eski (ve üretimden kalkmış) BETA Project PMAG’lerde besleme sorunu görüldü. ASG, E&C vs STAR marka STANAG ve PMAG low-cap’lerde besleme sorunu gözlemlemedik.

Son Karar

Nuprol Pioneer Defender ve Recon Alpha modelleri yeni başlayan, giriş seviyesinde M4 platformunda replika arayan bütün arkadaşlara hitap edebilecek replikalar. Fiyat/performans olarak yurtiçinden tedarik edebileceğiniz, bizzat deneyip görme fırsatımız olan modeller arasında ikisi de gayet uygun seçenekler sunuyor.

TEDARİKÇİ LİNKLERİ

Nuprol Pioneer Defender
Nuprol Recon Alpha